KARTA ROWEROWA PDF Drukuj Email
piątek, 07 kwietnia 2017 15:54
PROCEDURA UZYSKANIA KARTY ROWEROWEJ w Szkole Podstawowej Nr 36 w Bielsku-Białej

Podstawa prawna:

1. Ustawa o kierujących pojazdami z 5 stycznia 2011r. (Data obowiązywania: 2013-01-19.)
  2. Rozporządzenie Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej z dnia 12 kwietnia 2013 w sprawie uzyskania karty rowerowej.
  3. Ustawa z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym

Zasady uzyskania karty rowerowej:

1. Kartę rowerową może uzyskać osoba, która wykazała się niezbędnymi kwalifikacjami i osiągnęła wymagany wiek: 10 lat.
  2. Sprawdzenia niezbędnych umiejętności osoby ubiegającej się o kartę rowerową dokonuje nauczyciel posiadający specjalistyczne przeszkolenie z zakresu ruchu drogowego.
  3. Treści, zgodne z podstawą programową, umożliwiające przygotowanie uczniów szkoły podstawowej do ubiegania się o wydanie karty rowerowej są realizowane podczas lekcji zajęcia techniczne (ogólne przepisy ruchu drogowego, znaki i sygnały drogowe, zasady poruszania się na skrzyżowaniach, obsługa i wyposażenie roweru, pierwsza pomoc) oraz wychowania fizycznego.
  4. Praktyczna nauka jazdy rowerem pozostaje w gestii rodziców.
  5. Udokumentowania spełnienia wymagań uzyskania karty rowerowej dokonuje się w arkuszu zaliczeń
  6. Egzamin składa się z dwóch części:
    1. Teoretycznej
    2. Praktycznej
  7. Egzamin teoretyczny odbywa się w formie testu jednokrotnego wyboru składającego się z 25 pytań, sprawdzającego wiedzę z przepisów ruchu drogowego, znaków i sygnałów drogowych, zasad bezpiecznego poruszania się po drogach oraz wiadomości z pierwszej pomocy. Aby go zaliczyć należy uzyskać 80% prawidłowych odpowiedzi (20 prawidłowych odpowiedzi).
  8. Czas trwania egzaminu wynosi 35 minut.
  9. Egzamin praktyczny polega na wykonaniu następujących zadań egzaminacyjnych na boisku szkolnym ewentualnie na placu manewrowym:

Obsługa techniczna roweru:

• ustawienie wysokości siodełka
    • sprawdzenie hamulców,
    • sprawdzenie ilości powietrza w oponach

Umiejętności praktyczne:

• przygotowanie do jazdy,
    • ruszanie z miejsca na płaskim terenie,
    • jazda do przodu po prostej,
    • jazda do przodu po łukach
    • jazda po łukach w kształcie „łezki” i/lub „ósemki”,
    • płynne hamowanie,
    • zatrzymanie roweru w określonym miejscu (stop),
    • właściwe reagowanie na znaki i sygnały drogowe (szczególnie znaki: A-5, A-7, A-8, A- 10, A-16, A-17, A-29, B-1, B-2, B-9, B-20, B-21, B-22, C-2, C-4, C-5, C-12, C-13, C-13a, D-1, D-2, D-3, D-6),
    • prawidłowy skręt w prawo lub lewo,
    • upewnienie się czy można skręcić (odwrócenie głowy),
    • zasygnalizowanie zmiany kierunku jazdy (wystawienie wyprostowanej ręki),
    • przecinanie się kierunku ruchu,
    • jazda wyznaczonym torem na wprost, nie wolno najechać na linie, deski ułożone w odstępie 30cm,
    • omijanie, slalom wolny między pachołkami
    • ogólne wrażenie (np. pewna jazda, podpieranie się nogami, upadek).
  10.

11. Aby zaliczyć część praktyczną należy dobrze wykonać 90% elementów
  12. W razie niepowodzenia, każde dziecko może dwa razy pokonać tor.
  13. Egzamin na kartę rowerową będzie organizowany raz w roku (maj – czerwiec).
  14. Egzamin poprawkowy uczeń może zdawać w terminie ustalonym przez nauczyciela.
  15. W celu uzyskania karty rowerowej uczeń po zaliczeniu testu kwalifikacyjnego i jazdy na rowerze składa u nauczyciela zajęć technicznych – zdjęcie opisane danymi ucznia (imię i nazwisko oraz klasa)
  16. Dyrektor szkoły na podstawie wypełnionego arkusza zaliczeń wydaje nieodpłatnie uczniom kartę rowerową na drukach wg wzoru zamieszczonego w załączniku Rozporządzenia Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej z dnia 12 kwietnia 2013 w sprawie uzyskania karty rowerowej.

321969

Copyright © 2017 SP36 Bielsko-Biała. Wszelkie prawa zastrzeżone.